广东省委常委、深圳市委书记王伟中English Version

王伟中,男,汉族,1962年3月生,山西朔州人,1983年10月入党,1987年4月参加工作,清华大学公共管理学院管理科学与工程专业毕业,研究生学历,管理学博士,研究员。

1979-1984年 清华大学水利工程系水资源工程专业学习

1984-1987年 水利电力部水利水电科学研究院水资源研究所工程水文及水资源专业硕士研究生学习

1987-1988年 水利电力部水资源办公室干部

1988-1991年 水利部水资源司规划处干部、主任科员(其间:1990.01-1991.08借调国家科委社会发展科技司工作)

1991-1992年 国家科委社会发展科技司资源环境处主任科员

1992-1994年 国家科委社会发展科技司综合资源处副处长

1994-1998年 国家科委社会发展科技司生态环境处处长(其间:1995.03-1995.12在美国能源部国家气候变化研究办公室做客座分析家)

1998-1999年 科学技术部中国21世纪议程管理中心和生命科学技术发展中心代主任(正处级)

1999-2001年 科学技术部中国21世纪议程管理中心和生命科学技术发展中心主任(副局级)

2001-2006年 科学技术部中国21世纪议程管理中心主任(正局级;其间:2004.02-2006.02挂任云南省昭通市委常委、副市长)

2006-2010年 科学技术部条件财务司、科研条件与财务司司长

(1999.05-2006.07清华大学公共管理学院管理科学与工程专业在职研究生学习,获管理学博士学位;2008.03-2008.07中央党校中青年干部培训班学习)

2010-2014年 科学技术部副部长、党组成员(其间:2012.08-2012.12在哈佛大学肯尼迪政府学院做高级研究员)

2014-2015年 山西省委常委、秘书长

2015-2016年 山西省委常委、秘书长,省直机关工委书记

2016-2017年 山西省委常委、太原市委书记

2017年 广东省委常委、深圳市委书记

第十一届、十二届广东省委委员。第十九届中央候补委员。

(人民网资料 截至2017年10月)

Wang Weizhong, born in March, 1962, is a male ethnic Han from Shuozhou, Shanxi Province. He became a CPC member in October, 1983 and started to work in April, 1987. He graduated from Tsinghua University majoring in management science and engineering with a PhD degree of Management Studies and became a researcher.

He is currently a member of Standing Committee of CPC Guangdong Provincial Committee and Secretary of CPC Shenzhen Municipal Committee.

1979 - 1984 Student, Hydraulic Engineering Department of Tsinghua University

1984 - 1987 Graduate majoring in engineering hydrology and water resources, Department of Water Resources, China Institute of Water Resources and Hydropower Research (affiliated to the Ministry of Water Resources)

1987 - 1988 Staff Member, Water Resource Office, Ministry of Water Resources

1988 - 1991 Staff Member and Section Chief, Division of Planning, Water Resource Department, Ministry of Water Recourses (1990.01 - 1991.08 temporarily worked in Department of Science & Technology for Social Development, State Scientific and Technological Commission)

1991 - 1992 Section Chief, Resource and Environment Division of Department of Science & Technology for Social Development, State Scientific and Technological Commission

1992 - 1994 Deputy Director, Comprehensive Resource Division of Department of Science & Technology for Social Development, State Scientific and Technological Commission

1994 - 1998 Director, Ecologic Environment Division of Department of Science & Technology for Social Development, State Scientific and Technological Commission (1995.03 - 1995.12 guest analyst in US Department of Energy)

1998 - 1999 Acting Director (Director level), Administrative Center for China' s Agenda for 21st Century and Innovation center for Life Science, Ministry of Science and Technology

1999 - 2001, Director (Deputy Director-General level), Administrative Center for China' s Agenda for 21st Century and Innovation center for Life Science, Ministry of Science and Technology

2001 - 2006 Director (Director-General level), Administrative Center for China' s Agenda for 21st Century, Ministry of Science and Technology (2004.02 - 2006.02 worked temporarily as a member of Standing Committee of CPC Zhaotong Municipal Committee and Vice Mayor of Zhaotong City, Yunnan Province)

2006 - 2010 Director General, Research Conditions and Financial Affairs Department, Ministry of Science and Technology (1999.05 - 2006.07 studied in the School of Public Policy and Management at Tsinghua University as an on-the-job postgraduate student, receiving a doctoral degree of management; 2008.03-2008.07 studied in the mid-age and young leaders’ program in the Party School of the Central Committee of CPC)

2010 - 2014 Vice Minister and Member of the Party Leadership Group, Ministry of Science and Technology (2012.8-2012.12 Senior researcher, John F. Kennedy School of Government of Harvard University)

2014 - 2015 Member, Standing Committee, CPC Shanxi Provincial Committee; Secretary General, CPC Shanxi Provincial Committee

2015 - 2016 Member, Standing Committee, CPC Shanxi Provincial Committee; Secretary General, CPC Shanxi Provincial Committee; Secretary, Working Committee for institutions directly under CPC Shanxi Provincial Committee

2016 - 2017 Member, Standing Committee, CPC Shanxi Provincial Committee; Secretary, CPC Taiyuan Municipal Committee

2017 - Member, Standing Committee, CPC Guangdong Committee; Secretary, CPC Shenzhen Municipal Committee

Member, 11th and 12th CPC Guangdong Provincial Committee

报道集更多..