广东省委常委黄善春English Version

黄善春,男,汉族,1957年4月生,广西北流人,1978年1月入党,1975年7月参加工作,南京大学哲学系科学技术哲学专业在职研究生班毕业,在职研究生学历。现任省委常委,省军区政治委员、党委书记。

1975-1976年,广西壮族自治区北流县民乐公社粮管所助征员,会众大队团总支书记。

1976-1978年,广州军区后勤部441仓库勤务连战士、文书。

1978-1981年,广州军区英德军械仓库政治处书记兼保密员、干事。

1981-1983年,后勤21分部政治部组织科干事。

1983-1990年,广州军区后勤部司令部办公室秘书、后勤部党委秘书(其间:1984.09-1986.07广东社会科学大学政治系政治专业学习)。

1990-2007年,广州军区政治部干部部任免处干事、任免处副处长、科技干部处处长、任免处处长,干部部副部长、部长(其间:2001.08-2003.12中央党校法律专业本科班学习;2002.01-2004.06南京大学哲学系科学技术哲学专业在职研究生班学习)。

2007-2009年,广东省军区党委常委、政治部主任。

2009-2011年,省军区党委常委、副政治委员、纪委书记。

2011-2012年,省军区政治委员、党委书记。

2012年至今,省委常委,省军区政治委员、党委书记。

第十一届广东省委委员。

Huang Shanchun, born in April 1957, is a male ethnic Han from Beiliu, Guangxi Province. He entered the workforce in July 1975 and became a CPC member in January 1978. He finished an on-the-job postgraduate program majoring in science, technology and philosophy at the School of Philosophy, Nanjing University. He is currently a member of Standing Committee of CPC Guangdong Provincial Committee, political commissar of Guangdong Military Area Command, secretary of CPC committee of Guangdong Military Area Command.

1975 – 1976 Clerk, Grain Management Office, Minle Commune, Beiliu County, Guangzhou Zhuang Autonomous Region; Secretary, CYLC Committee of Huizhou Team

1976 – 1978 Soldier and clerk, Service Company, 441 Storehouse, Service Department, Guangdong Military Area Command

1978 – 1981 Secretary, security officer and clerk, Political Department, Yingde Armony, Guangdong Military Area Command

1981 – 1983 Clerk, Organization Division, Political Department, 21st Section, Service Department, Guangdong Military Area Command

1983 – 1990 Secretary, General Office, Commander Department and Service Department, Guangdong Military Area Command; Secretary, CPC Committee of Service Department, Guangdong Military Area Command (1984.09 – 1986.07 Student majoring in politics, Faculty of Politics, Guangdong Social Science University)

1990 – 2007 Clerk and deputy director, Appointment and Removal Devision, Official Department under Political Department, Guangdong Military Area Command; director, Science and Technology Official Division; director, Personnel Division; deputy director general and director general, Official Department (2001.09 – 2003.12 Student, undergraduate program majoring in law, Party School of the Central Committee of CPC; 2002.01 – 2004.06 Student, on-the-job postgraduate program majoring in science, technology and philosophy, School of Philosophy, Nanjing University.)

2007 – 2009 Member, Standing Committee of CPC committee of Guangdong Military Area Command; Director General, Political Department, Guangdong Military Area Command

2009 – 2011 Member, Standing Committee of CPC committee of Guangdong Military Area Command; Deputy political commissar, Guangdong Military Area Command; Secretary, Commission for Discipline Inspection of Guangdong Military Area Command

2011 – 2012 Political commissar, Guangdong Military Area Command; secretary of CPC committee of Guangdong Military Area Command.

2012 - Member, Standing Committee of CPC Guangdong Provincial Committee; political commissar, Guangdong Military Area Command; secretary of CPC committee of Guangdong Military Area Command.

Member, 11th CPC Guangdong Committee

报道集更多..